Reklama

Antyklerykała sukces spodziewany

Antyklerykała sukces spodziewany

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Wielkość i determinacja antyklerykalnego elektoratu mogła zaskoczyć żyjących w zamkniętym mikrokosmosie kościelnym. Może jeszcze się pocieszają, że Ruch Palikota przeminie. Nie przypuszczam, by tak miało się stać, i nad tym nie boleję.
N

No i niepoważny Palikot nagle się okazał poważny. Będzie teraz trzecią siłą w Sejmie i tego już nie można lekceważyć. Nie łudźmy się, że jest inaczej: spektakularny sukces Palikot zawdzięcza hasłom antyklerykalnym, antykościelnym, a nawet antychrześcijańskim. Okazał się tu znacznie śmielszy aniżeli SLD. Brawo! Zachodni komentatorzy udają zdziwienie: jak to możliwe w Polsce, będącej w laickiej Europie "zieloną wyspą wiary"? W kraju Jana Pawła II?

Tymczasem sukces Ruchu Palikota był do przewidzenia. Bo Polska nie jest żadną wyspą. Polska, jak inne kraje kontynentu, uczestniczy w obiegu informacji oraz idei, i w żaden sposób nie ominą jej procesy zachodzące w europejskiej kulturze wieku XXI. Niby wszyscy to wiedzą, jednak ten sukces powinien nas, wierzących, zmusić do refleksji. Nie pomoże głoszenie, że te 10 proc. to głupcy, którzy popełnili błąd w wyborach....

4686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]