Reklama

Anne-Sophie Mutter

Anne-Sophie Mutter

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Henri Dutilleux to arystokrata francuskiej muzyki współczesnej. Tworzy dzieła eleganckie, pozbawione pustych gestów, w których swoboda malowania nastrojów krzyżuje się z dyscypliną formy oraz żelazną konsekwencją w użyciu muzycznego materiału. Próżno szukać w jego muzyce zbędnych taktów, przegadanej narracji i wątpliwej instrumentacji. Należy przy tym Dutilleux do twórców, którzy bez końca poprawiają skomponowane dzieła, cyzelują szczegóły i przysyłają muzykom kolejne wersje partytury.
N

Nie inaczej było w przypadku prawykonanego w 2002 r. nokturnu na skrzypce i orkiestrę “Sur le męme accord", na który Anne-Sophie Mutter czekała blisko dwadzieścia lat. Po wysłuchaniu premierowego nagrania niemieckiej artystki i Orchestre National de France pod batutą Kurta Masura pozostaje wrażenie niedosytu: wielobarwna muzyczna opowieść kończy się wszak zbyt szybko. Naprędce trzeba się delektować pastelowymi dźwiękami skrzypiec na tle przytłumionych, ciemnych współbrzmień orkiestry i emocjonalną, prawie agresywną sekwencją solistki, która wchodzi w interakcje z quasi-polifonicznie koncypowaną partią pozostałych instrumentów. Niewiele czasu daje twórca na delektowanie się melancholijnym śpiewem skrzypiec i ich odbijanymi flażoletami w wysokim rejestrze. Rychło trzeba się nacieszyć niewielkich rozmiarów fragmentem tanecznym, bo już za chwilę rytmiczne uporządkowanie zostaje...

1968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]