Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Anglista nie dla szkoły

Anglista nie dla szkoły

30.03.2018
Czyta się kilka minut
Sześćdziesiąt trzy wakaty w mazowieckim, ponad dwadzieścia w śląskim, pomorskim i małopolskim.
D

Doniesienie „Dziennika Gazety Prawnej” o niedoborze nauczycieli angielskiego w szkołach może dziwić – zwłaszcza w zestawieniu z informacjami o kadrowych cięciach jako pokłosiu reformy oświaty PiS.

W przypadku anglistów mowy o zdziwieniu nie ma: od lat wielu z nich, ciesząc się rynkowym wzięciem, traktuje pracę w oświacie jako ostateczność. Efekt: zajęcia z angielskiego w szkołach publicznych bywają fikcją, bo nauczyciele zmieniają się nawet w ciągu roku, a edukacyjny sukces młodego pokolenia (władającego tym językiem nie gorzej niż rówieśnicy z Zachodu) to zasługa szkół prywatnych i korepetytorów.

Sytuacji nie polepszy symboliczna podwyżka nauczycielskich pensji. Ani pojawienie się w efekcie reformy oświaty instytucji „nauczyciela obwoźnego” – zmuszonego do pracy w kilku szkołach, by wyrobić etat. Dla anglisty szkoła publiczna pozostanie miejscem ostatniego wyboru. Dla ucznia – ostatnim miejscem, w którym nauczyłby się angielskiego.©(P)

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To nie jest wina systemu edukacji tylko nieudolnosci i braku kompetencji w kierowaniu pracą nauczycieli wielu dyrektorów szkół.niestety mało który nauczyciel potrafi zarządzać firmą jaką jest szkoła.proces rekrutacji to smiech na sali,a o dbaniu i wspieraniu pracownika w ogóle nie ma mowy.i to rzadko jest kwestia finansowa bo idąc do pracy do szkoły nauczyciele wiedzą w co się pakują.w małych miasteczkach etaty czekają na członków rodzin urzędników,o godzinach pracy decydują przyjaciele królika,czyli zazwyczaj panie, które są w szkole od zawsze i wszystko zależy od ich humorów...długo by wyliczać.każda osoba która poradzi sobie na rynku pracy ucieka gdzie może,a angliści radzą sobie całkiem nieźle.

Chyba jednak system (nie od dziś - niestety) winien jest temu,że angielskiego i kilku innych przedmiotów uczą się dzieci w grupach "dzielonych" dopiero powyżej 24 osób. W większosci takich klas uczniowie, nawet najniższych klas prezentują przynajmniej trzy różne poziomy wiedzy i umiejętności. I nie da się tak skutecznie nauczyć wszystkich - a moim zdaniem - wręcz nikogo. Jak liczne są grupy w szkołach językowych - to oczywiście pytanie retoryczne
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]