Reklama

Amerykański czyściec

Amerykański czyściec

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Na długo przed ujawnieniem skandalu w Abu Ghraib po obu stronach Atlantyku rozpoczęła się debata nad stosowaniem tortur w państwie demokratycznym. Problem jest poważny: Zachodowi grozi, że znęcanie się nad człowiekiem usprawiedliwi dziejową koniecznością. W Polsce temat pojawiał się sporadycznie - aż do dziś.
D

Dziś bowiem już nie tylko organizacje humanitarne zastanawiają się, czy CIA nie zainstalowała swych tajnych więzień nad Wisłą. Polacy raczej niedowierzają; historie o rzekomych lądowaniach amerykańskich samolotów z terrorystami na pokładzie brzmią jak legendy o UFO. Publicyści wydają się skonsternowani: jedni wieszczą, że Amerykanie próbowali wybudować u nas nowy gułag, inni stwierdzają, że szalony informator od Klewek może wcale się nie mylił... Politycy zaś nabrali wody w usta: mówią, ale tak, aby nic nie powiedzieć.

Wolność i bezpieczeństwo

Tymczasem problem “specjalnego traktowania" osób oskarżonych o terroryzm istnieje już od dobrych czterech lat. W amerykańskiej dyskusji o zaostrzeniu prawa wewnętrznego w związku z zamachami z 11 września 2001 r. przelało się morze inwektyw. Środowiska akademickie wołają o “faszyzacji...

12785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]