Reklama

Ambicja

Ambicja

20.02.2007
Czyta się kilka minut
Zacząć musimy od wyjaśnienia. Normalna, umiarkowana ambicja nie jest wadą, a raczej zaletą, natomiast nadmierna ambicja jest niewątpliwie wadą. Jak odróżnić nadmierną ambicję od umiarkowanej?
P

Przede wszystkim nadmierna ambicja nigdy nie zostaje zaspokojona. Człowiek nadmiernie ambitny może osiągnąć cel, jaki sobie postawił, i natychmiast zaczyna dążyć do następnego. Człowiek o umiarkowanej ambicji po osiągnięciu celu jest usatysfakcjonowany i żyje spokojnie, radośnie, czasem twórczo, ale już bez tego wewnętrznego popędu, który nie pozwala spać i nie pozwala spokojnie patrzyć na świat.

Ponadto nadmierną ambicję charakteryzuje brak mierzenia sił na zamiary. Oznacza to, że chory na ambicję chce osiągnąć pozycję społeczną, zawodową czy polityczną, do której brak mu predyspozycji, talentu czy po prostu inteligencji. Z takimi przypadkami mamy do czynienia we wszystkich dziedzinach życia, ale w szczególności w polityce. Sam fakt, że ktoś chce być politykiem, świadczy o tym, że jest bardzo ambitny, bo normalnemu człowiekowi nie chciałoby się narażać na...

3876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]