Reklama

Ale książki

Ale książki

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Czesław Miłosz: I KSIĄŻKI MAJĄ SWÓJ LOS - krakowski Festiwal Miłosza właśnie dobiegł końca; był wcale udany, jeśli za miernik wziąć liczbę uczestników spotkań i dyskusji w futurystycznym namiocie na placu Szczepańskim czy wieczoru poetyckiego w kościele Bożego Ciała. Jak to wygląda w innych miastach - nie wiem. Tym jednak, co na pewno zostanie po obchodach stulecia urodzin Poety, będą książki.
"

"Ale książki będą na półkach, prawdziwe istoty, / Które zjawiły się raz, świeże, jeszcze wilgotne, / Niby lśniące kasztany pod drzewem w jesieni..." - pisał Miłosz. W roku jubileuszu zjawi się ich wiele: jednotomowe wydanie wierszy zebranych Miłosza, jego biografia autorstwa Andrzeja Franaszka, zapowiadane na jesień kalendarium w opracowaniu Agnieszki Kosińskiej, wznowienie monografii napisanej przez Aleksandra Fiuta - i cała biblioteczka firmowana przez "Zeszyty Literackie".

Jedno ze spotkań na placu Szczepańskim dotyczyło właśnie wydawnictw przygotowanych przez warszawski kwartalnik. O dwóch tomach listów szczególnie ważnych w biografii autora "Ocalenia", czyli wydanej właśnie korespondencji Miłosz-Konstanty Jeleński oraz przygotowywanym "portrecie podwójnym" Miłosza i Jarosława Iwaszkiewicza, napisać trzeba osobno. Podobnie - o drugim tomie szkiców Miłosza...

4192

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]