Reklama

Akuszerka chimer

Akuszerka chimer

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Fotografuje ludzkie ciało, powiększa je do monstrualnych rozmiarów, dzieli na fragmenty i zestawia na nowo. Oto bestiarium wybałuszonych oczu i otwartych w niemym krzyku ust, śmiesznych i strasznych.
Annette Messager„Przyjemność –nieprzyjemność”,1997 r. / fot. Galeria Zachęta
A

Annette Messager, francuska artystka (urodzona w 1946 r. w Berck-sur-Mer) jest jedną z prekursorek współczesnej dyskusji o ciele, płci i jej transgresjach. Kiedy patrzymy na "albumy-kolekcje", które Messager tworzyła na przełomie lat 60. i 70., budzą się skojarzenia choćby tylko z dwiema - powstałymi kilkanaście lat później w zupełnie innym czasie i kontekście - "Łaźniami" Katarzyny Kozyry.

Kobiecość bez ideologii

Oto np. instalacja "Mężczyzno-kobiety i kobieto-mężczyźni" (1972): zbiór oprawionych w ramki negatywów, na których widzimy zakochane pary. W pierwszej chwili wydaje się, że Messager zabrała te zdjęcia wprost z rodzinnego salonu albo gabinetu zapracowanego finansisty. Szybko zauważamy jednak, że mężczyznom ktoś dorysował długie rzęsy, powiększył usta, zaś kobietom - dodał mocny zarost. Zabieg odwrócenia, którego...

8532

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]