Reklama

Akuszerka chimer

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Fotografuje ludzkie ciało, powiększa je do monstrualnych rozmiarów, dzieli na fragmenty i zestawia na nowo. Oto bestiarium wybałuszonych oczu i otwartych w niemym krzyku ust, śmiesznych i strasznych.
Annette Messager„Przyjemność –nieprzyjemność”,1997 r. / fot. Galeria Zachęta
A

Annette Messager, francuska artystka (urodzona w 1946 r. w Berck-sur-Mer) jest jedną z prekursorek współczesnej dyskusji o ciele, płci i jej transgresjach. Kiedy patrzymy na "albumy-kolekcje", które Messager tworzyła na przełomie lat 60. i 70., budzą się skojarzenia choćby tylko z dwiema - powstałymi kilkanaście lat później w zupełnie innym czasie i kontekście - "Łaźniami" Katarzyny Kozyry.

Kobiecość bez ideologii

Oto np. instalacja "Mężczyzno-kobiety i kobieto-mężczyźni" (1972): zbiór oprawionych w ramki negatywów, na których widzimy zakochane pary. W pierwszej chwili wydaje się, że Messager zabrała te zdjęcia wprost z rodzinnego salonu albo gabinetu zapracowanego finansisty. Szybko zauważamy jednak, że mężczyznom ktoś dorysował długie rzęsy, powiększył usta, zaś kobietom - dodał mocny zarost. Zabieg odwrócenia, którego...

8532

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]