Reklama

Drzewo życia

Drzewo życia

03.08.2003
Czyta się kilka minut
“Sztuka kobieca" nie musi szufladkować jakościowo ani ideologicznie. Prezentowane niedawno w Zachęcie dzieło Louise Bourgois wydaje się intelektualne i nieco surowe. Niki de Saint Phalle posługuje się raczej emocją i intuicją. Ale obydwie mówią o bogactwie kobiecego losu, bogactwie, którego najnowsze pokolenie feministek zdaje się nie zauważać.
K

Kluczem do twórczości jednej z najoryginalniejszych artystek XX wieku może być serigrafia z 1987 roku, zatytułowana “Drzewo życia". Rozłożyste drzewo dzieli się na dwie części. Pierwsza, bajecznie kolorowa, obrośnięta jest liśćmi-słowami: “radość", “sztuka", “słońce", “miłość". Drugą, pogrążoną w czerniach i szarościach, wypełniają inne: “śmierć", “głód", “ból", “nienawiść". Z dziupli wyłania się mężczyzna. Z jego oczu płyną rzęsiste łzy. Ale wśród zwojów pnia dostrzec można jeszcze jedną postać - wspierającą opadające konary kobietę.

Doświadczenie podwójności kobiecej egzystencji - balansowania między bogactwem a biedą, szczęściem a nieszczęściem, nadzieją a rozpaczą - towarzyszyło Niki de Saint Phalle przez całe życie. Wtedy, gdy jako trzyletnia Catherine Marie-Agnčs dołączyła do rodziców, którzy wyjechali z Francji do Ameryki, bo po krachu na giełdzie w...

9123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]