Reklama

Ładowanie...

Akcesja bez euforii

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Kiedy Chorwaci świętowali 20-lecie niepodległości, dostali niespodziewany prezent: Unia Europejska zadecydowała o zakończeniu negocjacji członkowskich z Zagrzebiem.
T

Traktat akcesyjny może zostać podpisany właśnie podczas polskiej prezydencji w UE, do końca roku. Potem ratyfikacja traktatu w parlamentach innych państw członkowskich i Chorwacja stanie się nowym, 28. członkiem Wspólnoty. Jako datę wejścia Chorwacji do Unii przyjmuje się 1 lipca 2013 r.

Akcja Burza

Jak zawsze sukces ma wiele matek, więc po ogłoszeniu decyzji Brukseli rządząca partia HDZ (Chorwacka Wspólnota Demokratyczna) na czele z panią premier Jadranką Kosor zaczęła podkreślać zasługi prawicy chorwackiej, przede wszystkim własne, dla wprowadzenia kraju do Wspólnoty. Przy okazji zlało się to w jedno z uzyskaniem suwerenności przed 20 laty. Premier podkreśliła, że zakończenie negocjacji akcesyjnych było ostatnim etapem akcji "Burza" (chor. "Oluja") - operacji wojennej ustanawiającej niepodległą Chorwację.

...
7127

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]