Reklama

Akademik

Akademik

21.10.2013
Czyta się kilka minut
Wiele słów w Polsce zmieniło znaczenie albo zupełnie je straciło.
N

Nie ma co płakać, bo język nie jest piramidą egipską, trwającą tysiąclecia bez ruchu, a raczej motocyklem biorącym pochyło wiraże nad przepaściami bezsensu. Cóż jednak robić, gdy motocyklista nie wyrabia i pasażer leci na pysk, na dno czeluści? Terminy prawica i lewica dawno już zleciały z siodełka i leżą na dnie suchej doliny, bez szans na poprawę losu. Ich – słów tych – szkielety bieleją w słońcu od dawna. Nie bardzo wiadomo, do kogo ostatnio należały. Najbardziej kozackie badania genetyczne tego nie wyjaśnią. Słowo patriotyzm kisi się w kolczastych zaroślach, nie wspominając o takich grubasach konkretu jak prawda czy fałsz. Leżą owe, i też kwiczą.
Wszędy wokół widać kościotrupy znaczeń, na których uwijają się owady czyszczące je z mięsa i – dość na tym – tylko ludzie wrażliwi chodzą roztrzęsieni pomiędzy tymi resztkami, próbując – co paradne – podawać im sole trzeźwiące czy...

2554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]