Reklama

Agenci wśród wiernych

Agenci wśród wiernych

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Po okresie ciężkich prześladowań chrześcijan reżim w Chartumie zamiast na jawną przemoc stawia na miękkie sposoby islamizacji.
W

W 1989 r. salezjanka s. Teresa Roszkowska przyjechała do Chartumu. Zamieszkała z kilkoma innymi siostrami w budynku starej stacji kolejowej w Shajarze. To dzielnica ubogich, pełna wysypisk śmieci i ciągnących się po horyzont lepianek. Siostry spały na ziemi, w niektóre dni nie miały nic do jedzenia. W Wielkanoc pojechały do centrum. Drogi pełne były głodujących uchodźców z południa - Nuerów i Dinka, czarnych chrześcijan. To ofiary wojny, która toczy się w Sudanie z przerwami praktycznie od momentu uzyskania niepodległości (1956 r.). Jedną z jej przyczyn była próba narzucenia mieszkańcom południa szariatu: tam, gdzie były szkoły chrześcijańskie, wyrosły islamskie centra, wyrzucono misjonarzy, dniem wolnym stał się piątek, a językiem państwowym - arabski.

W roku przybycia siostry Teresy władzę w kraju przejęli fundamentaliści islamscy na czele z obecnym...

3499

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]