Reklama

Na czerwonej ziemi

Na czerwonej ziemi

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Nareszcie spełnia się moje marzenie: lecimy z pomocą dla uchodźców w Darfurze. Od 2003 r. w serwisie internetowym PAH pisaliśmy o konflikcie w Sudanie, jednak próby zebrania pieniędzy na pomoc jego ofiarom kończyły się niczym. Media nie były zainteresowane, a więc ludzie również. Niedawno miałam spotkanie ze studentami jednej z wyższych szkół dziennikarskich w Warszawie. Na pytanie, co się dzieje w Darfurze, ręce podniosły trzy osoby, w tym rektor.
2

29 grudnia samolot MON-u ląduje w Al Fashir (północny Darfur). W Darfurze od prawie dwóch lat koczuje 1,66 mln uchodźców, głównie z południa Sudanu: ofiar bombardowań i ostrzału z helikopterów rządowych oraz bojówkarzy z popieranej przez rząd partyzantki Janjawid. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) blisko półwieczny konflikt między rządzącą arabską i muzułmańską Północą oraz afrykańskim, chrześcijańskim i animistycznym Południem, a także czystki etniczne po rozpoczętym w 2003 r. powstaniu marginalizowanych Afrykanów z Darfuru, pochłonął już niemal 2 mln ofiar. Liczbę uchodźców wewnętrznych w Sudanie szacuje się na 3,7 mln, zewnętrznych - na ponad 400 tys. Zaledwie połowa z nich schroniła się w obozach. Pozostali ukrywają się gdzie popadnie, pozbawieni jakiejkolwiek pomocy. Dlatego podane wyżej liczby mogą być niepełne.

Bashir chce być...

13324

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]