Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Sudan łzawi

Protesty przeciw dyktaturze Omara al-Baszira, który włada od 30 lat, trwają w Sudanie już od trzech miesięcy. Prezydent dotąd dławił wszelki bunt. Jak będzie teraz?

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Sudan łzawi

Sudan łzawi

11.02.2019
Czyta się kilka minut
Protesty przeciw dyktaturze Omara al-Baszira, który włada od 30 lat, trwają w Sudanie już od trzech miesięcy. Prezydent dotąd dławił wszelki bunt. Jak będzie teraz?
Demonstranci w obłokach policyjnego gazu łzawiącego podczas protestu przeciwko rządom prezydenta Omara al-Baszira. Chartum, 15 stycznia 2019 r. MOHAMED NURELDIN ABDALLAH / REUTERS / FORUM
M

Modlitwa muezina jest jak błaganie o cień. W labiryncie glinianych lepianek ludzie odziani w białe turbany i galabije biją pokłony ku Mekce. To handlarze wielbłądów, poszukiwacze złota, najemni żołnierze, uchodźcy z Darfuru, rolnicy z Gazeery. Dumni potomkowie czarnych faraonów z królestwa Kermy i ludów nubijskich zjeżdżają dziś tłumnie do Chartumu, stolicy Sudanu, szukając ratunku przed biedą i głodem.

Od połowy grudnia tysiącami wylegają na ulice miasta, skandując: „Pokój, wolność i sprawiedliwość!”. Chcą ustąpienia dyktatora, końca reżimu, praworządności. Kolejne tygodnie trwają ich starcia z siłami rządowymi. Na ulicach dantejskie sceny: siwe obłoki gazu łzawiącego, rozproszony tłum biegnący na oślep, strzały, ktoś pada na ziemię, kolejna ofiara, jeszcze dziecko. Bilans to jak dotąd kilkudziesięciu zabitych, ranni, aresztowani.

Także Omdurman – największe miasto...

17779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]