Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Adieu Napoleon!

Adieu Napoleon!

11.09.2017
Czyta się kilka minut
A moja córka Lenka w siódmej klasie, do której właśnie poszła, dostała książki, które miałaby dostać dopiero w drugiej klasie gimnazjum.
P

Przeskoczyli program o rok! – powiedziała mi nieco przerażona koleżanka w drugim dniu roku szkolnego. – To będzie jakaś masakra – dodała, paląc nerwowo papierosa.

Zaintrygowana informacją, sprawdziłam sobie natychmiast, jak wygląda program nauczania dzieci z najbardziej narażonej na pisowski eksperyment świeżo stworzonej klasy siódmej. I rzeczywiście – Lenkę i jej kolegów ominie dzięki reformie np. Napoleon. Z pozoru straszna skucha, bo co to za prawdziwa Polka, która nie wie, jaki przykład dał nam Bonaparte, byśmy zwyciężali, ale gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą, gdzie trwa kontrrewolucja, tam oglądanie się na ofiary w rodzaju niedouczonej Lenki z Warszawy doprawdy zakrawa na cienki lewicowy żart.

Owszem – trzeba przyznać – może nastąpić lekka konfuzja przy omawianiu „Pana Tadeusza” na polskim, trochę tam niestety o Napoleonie nasmarował wieszcz, który może i wieszczył...

4988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Łysiaka ;)

Tylko nie wiem, czy są wydania na ebooki :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]