Reklama

Syzyfowe prace

Syzyfowe prace

04.02.2019
Czyta się kilka minut
ŁUKASZ JAROSZ, nauczyciel, poeta i muzyk: Najpierw byłem pasjonatem, potem zacząłem też być frustratem, teraz czuję się dodatkowo frajerem. Jeśli nadarzy się okazja, wezmę udział w strajku.
KRZYSZTOF DUBIEL
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Po co Ci to było?

ŁUKASZ JAROSZ: Namówiła mnie świętej pamięci ciotka. Chciałem iść na kulturoznawstwo, a ona powiedziała: „Idź na polonistykę, to chociaż korepetycjami dorobisz, jak nie dostaniesz etatu”.

I dlatego poszedłeś na studia?

Poszedłem z pasji. Byłem przez cały ogólniak zafascynowany poetami tzw. przeklętymi. Bursa, Wojaczek, Poświatowska. Myślałem, że będę na polonistyce zgłębiał twórczość współczesnych poetów. (śmiech)

„O, bracia poloniści (...) Myśleliśmy, że za nogi Boga złapaliśmy, że oto nas przyjęto do szkoły poetów” – mówi bohater „Dnia świra”, polonista...

Dokładnie tak było w moim przypadku! A wkrótce system edukacji dopadł mnie po raz pierwszy: okazało się, że to nie do końca tak.

Studia jednak skończyłeś.

A zanim to nastąpiło, odbyłem praktyki w szkole. I...

13982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Smutne to, ze pod tematem tak waznym nie ma komentujacych a pod tekstem o Magdalenie Ogorek jest cala sciana. Gdzie jestescie wojownicy klawiatury?

O godność. Zrozumiałam ludzi, którzy tworzyli Solidarność. Jest taki moment, że już więcej NIE można się zgodzić. Świetny wywiad. Dziękuję.

Ciekawy wywiad, szacunek dla Pana..

Wbrew powszechnej opinii, takich właśnie nauczycieli pasjonatów jest znacznie więcej. Zasługują na szacunek i godne wynagrodzenie.

Nie mam wiele do stracenia, reforma rozłożyła moją szkołę na łopatki. Dobre gimnazjum ze zgranym zespołem nauczycieli. W czerwcu skończy się moje gimnazjum - odejdą ostatnie klasy, a dla mnie skończy się praca na etacie. Zastrajkuję dla innych. Chociaż tyle mogę zrobić.

Zdaniem nauczyciela Łukasza Jarosza, zadanie na próbnym egzaminie ósmoklasisty: „Którą lekturę obowiązkową (…) uważasz za odpowiednią na kolejne Narodowe Czytanie?” jest przejawem lekceważenia nauczycieli i rodziców przez autora zadania. Ja natomiast uważam, że gorszym błędem jest narzucanie uczniom wątpliwych tez i domaganie się od nich, by przyjęli bezkrytycznie, że: 1° kolejne Narodowe Czytanie ma sens; 2° jego przedmiotem ma być jedna z obowiązkowych lektur. Wyrażenie własnego odmiennego poglądu słowami „Żadną, bo lektury są nudne, i prawie każdy by spał po tych lekturach” jest przez Centralną Komisję Egzaminacyjną karane przyznaniem zero punktów, gdyż taka odpowiedź jest uznana za niepoprawną bądź nieuzasadnioną. Tak rozumiejąc poprawność, CKE łamie uczniom charaktery, ucząc ich ukrywania własnych poglądów, co zmienia nauczanie w indoktrynację. Nawiasem mówiąc, łatwo obalić wszelkie zarzuty. Wystarczy zastąpić zadanie pytaniami: „Czy uważasz, że kolejne Narodowe Czytanie zachęci do lektury literatury polskiej?”, „Jeśli nie, to czym je zastąpić?”, „Jeśli tak, to którą z pozycji poleciłbyś i dlaczego?”

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]