Reklama

Ładowanie...

Słowa niestrawne

15.06.2015
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Wiesław Przyczyna, teolog homileta: Nieprzygotowani do niedzielnej homilii księża są nieuczciwi, bo kradną ludziom czas, który ci przeznaczyli na to, by posilić się Słowem Bożym.
Fot. Grażyna Makara
A

ANNA GOC: Pigułka „dzień po”, in vitro, konwencja antyprzemocowa. Co te tematy mają wspólnego z Bożym Ciałem?
KS. PROF. WIESŁAW PRZYCZYNA: Też zadaję sobie to pytanie. Wygląda na to, że niektórzy duchowni uznają orędzie płynące z Ewangelii za mniej atrakcyjne od bieżących spraw.

Mogą swobodnie decydować o tym, co jest bardziej atrakcyjne, a co nie jest?
Podczas homilii ksiądz nie może mówić na dowolny temat, który sobie wymyślił. Musi sięgnąć do źródła, czyli do celebracji liturgicznej lub do czytań. W przypadku kazań ksiądz sam wybiera tekst biblijny.

Księża nieraz wychodzą od fragmentów biblijnych, by później płynnie przejść do tematów bieżących pozornie z nimi związanych. Przykładem może być jedna z homilii na Boże Ciało sprzed dwóch lat. Celebrans najpierw mówił o tym, że „Jezus został z nami,...

14848

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]