Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

Adam Boniecki: Można sobie wyobrazić, ile serca i przemyśleń abp Jędraszewski włożył w te pierwsze słowa skierowane do swoich, od kilkudziesięciu minut, diecezjan.

29.01.2017

Czyta się kilka minut

Ingres nowego metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Na zdjęciu abp Jędraszewski i bp Grzegorz Ryś. Fot: Damian Klamka/EastNews /
Ingres nowego metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. Na zdjęciu abp Jędraszewski i bp Grzegorz Ryś. Fot: Damian Klamka/EastNews /

Mówił o czuwaniu Boga, „przejmująco wyrażonym przez św. Brata Alberta w obrazie Ecce Homo, gdzie korona naszego Pana mówi o Jego niezmiernym cierpieniu, a Jego obolałe oblicze nakazuje kierować nasze serce ku każdemu biednemu, cierpiącemu i skrzywdzonemu człowiekowi”, o czuwaniu Syna i człowieka, niezbędnym, by z wdzięcznością odpowiedzieć na czuwanie Boga: o Abrahamie i Matce Jezusa: „Czuwała, czuwa i uczy czuwać. Dzięki Niej, od ponad 1050 lat, od chwili przyjęcia Chrztu przez Mieszka I, czuwanie stało się szczególnie wyrazistym słowem polskiego ludu”.

Mówił o wdzięczności, „która znalazła swój solenny wymiar w Jubileuszowym Akcie Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”, o czuwających świętych Kościoła krakowskiego , których „słowem stało się czuwanie”: biskupie Stanisławie, królowej Jadwidze, Bracie Albercie, siostrze Faustynie Kowalskiej, Janie Pawle II (nazwał go Wielkim), który czuwał aż do końca, aż do chwili, kiedy nie mogąc wypowiedzieć słów, błogosławił, kreśląc dłonią znak krzyża.


Klucz do kardynała - Spodziewano się kościelnego męża stanu – stratega, który polski Kościół popchnie na nowe tory. - Kim jest kard. Stanisław Dziwisz i jaki jest bilans jego 11-letnich rządów w Krakowie?


O wieszczach, którzy uczyli Polaków czuwania i bohaterach narodowych Piłsudskim, Sikorskim, i o tym, który uczył nas, „jak mocą tej pamięci budzić nas z duchowego letargu, prezydencie Lechu Kaczyńskim, „który oddał swe życie na służbie Ojczyźnie w katastrofie smoleńskiej”. „Wszyscy oni spoczywają w murach tej katedry”). Mówił o poprzednikach, których głęboko wpisało się w najnowszą historię krakowskiego Kościoła.
 

Nowy Arcybiskup tak przedstawił swój program: „Obyśmy nie stracili sprzed oczu tej przejrzystości, z jaką przychodzą ku nam [dawne] wydarzenia. (…) Dla nas, znajdujących się u progu 2017 roku, znaczy to: odkrywać ciągle na nowo nieporównywalną z niczym innym naszą godność Bożych dzieci, które Pana Jezusa mają za Króla swych serc i sumień. Znaczy to także: budować królestwo Chrystusa i bronić go w naszym narodzie. Znaczy to również: stać na straży tej duchowej tożsamości polskiego narodu, która swe korzenie znajduje w Mieszkowym Chrzcie z 966 roku. Znaczy to dalej: zdecydowanie bronić każdego poczętego życia i ukazywać piękno chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny. Znaczy to zwłaszcza: podkreślać rolę prawdy jako fundamentu autentycznego spotkania człowieka z drugim człowiekiem, fundamentu życia społecznego i politycznego. Oto nasze czuwanie”.

Abp Jędraszewski wkroczył do wawelskiej katedry przy dźwiękach dzwonu Zygmunta, w towarzystwie kard. Dziwisza i nuncjusza abp Salvatore Pennacchio, poprzedzany procesją kardynałów (Nycza, Grocholewskiego, Duki) i ponad 80 biskupów. Idąc przez katedrę zatrzymywał się, by przywitać zgromadzonych w bocznej nawie licznych księży. Potem nastąpiła piękna ceremonia objęcia władzy z przemówieniem kard. Dziwisza (oklaski), pokazaniem zgromadzonym papieskiej bulli (oklaski) i jej lekturą. Nałożeniem racjonału królowej Jadwigi, przekazaniem pastorału, homagium biskupów pomocniczych i przedstawicieli krakowskiego Kościoła, której towarzyszyły pieśni liturgiczne przeplatane śpiewem kolęd.


Nowa epoka - Po galerii znakomitych Małopolan na stolicę arcybiskupią w Krakowie trafia Wielkopolanin. - Kim jest abp Marek Jędraszewski?


Przemawiający przed błogosławieństwem Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wzbudził lekki niepokój, kiedy cytując Grzegorza Wielkiego mówił: „Nie wypada byś ty, biskup, który jesteś głową, na czyjąś zgubę słuchał ogona, czyli zbuntowanego człowieka świeckiego, skoro ty masz słuchać tylko Boga. Winieneś rządzić podwładnymi, a nie podlegać ich władzy” (…). Nie znaczy to wcale, iż biskup winien w jakikolwiek sposób lekceważyć ludzi świeckich – wyjaśnił mówca – wprost przeciwnie: „niech biskup kocha świeckich jak swoje dzieci, niech ich pielęgnuje i ogrzewa w gorącej miłości jak [kwoka] jaja, aby się wykluły pisklęta” (Konst Apost II, 20, 2). I aplikując to do naszych czasów: „Tak więc odtąd – razem z pozostałymi biskupami w Polsce – będziesz dalej uczestniczył w walce z niebezpieczeństwami dla życia wiary, co jest naszym chlebem codziennym: z sekularyzmem, relatywizmem, libertynizmem, skrajnym indywidualizmem w materii wiary, z „postprawdą”, z wszystkim, co sprzeciwia się Ewangelii. A cały Twój wysiłek pasterski będzie zmierzał do jednego, tj. do budowania dojrzałej wiary Twoich diecezjan”.

Arcybiskup Marek Jędraszewski jest pierwszym po wielu latach arcybiskupem krakowskim, przychodzącym spoza diecezji. Ujmujący jest jego wysiłek, by nawiązać do historii tego miejsca i wejść w tutejszą tradycję. Piękne też było nawiązanie do ingresowej homilii wygłoszonej z tego samego miejsca przez młodego arcybiskupa Karola Wojtyłę 8 marca 1964 r.

Do tamtego wydarzenia także nawiązał krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń, cytując zdanie, które wyrażające istotę stylu sprawowania urzędu przez wielkiego poprzednika: „W 1964 roku w tej Katedrze Karol Wojtyła mówił: »Być pasterzem to znaczy umieć brać to wszystko, co wszyscy wnoszą, to wszystko scalać, ażeby z tego rosło dobro wspólne. I żeby w tym wspólnym dobru, było dobro każdego, bo każdy ma swoje miejsce w planie Bożym«”.

Uczestnicy uroczystości ingresowych otrzymali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem Matki Boskiej Jaworzyńskiej z Rusinowej Polany i wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany w kilku punktach świąteczny obiad.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2017