Reklama

Klucz do kardynała

Klucz do kardynała

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Spodziewano się kościelnego męża stanu – stratega, który polski Kościół popchnie na nowe tory. Kim jest kard. Stanisław Dziwisz i jaki jest bilans jego 11-letnich rządów w Krakowie?
Fot. M. Lasyk / REPORTER
P

Poczucie zaskoczenia wzbudzały zachowania, które zdawały się iść pod prąd sympatiom politycznym polskiej hierarchii. Na przykład rekolekcje zorganizowane dla polityków PO w Łagiewnikach po przegranych wyborach w 2005 r. „Widocznie ksiądz kardynał kieruje się w tej sprawie wskazaniami ewangelicznymi: lekarza potrzeba nie zdrowym, ale chorym” – ironizował na swoim blogu krytyczny wobec kardynała ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, gorący zwolennik PiS. Ale gestów było więcej – np. metropolita przyjął Donalda Tuska tuż przed ciszą wyborczą w 2007 r. W maju tamtego roku szedł w procesji z Wawelu na Skałkę razem z prezydentem Komorowskim.


Nowa epoka - Po galerii znakomitych Małopolan na stolicę arcybiskupią w Krakowie trafia Wielkopolanin. - Kim jest abp Marek Jędraszewski?...

17982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

mogę księdzu kardynałowi, jako mojemu biskupowi, podziękować za lata kapłańskiego trudu i jednocześnie życzyć dużo zdrowia i Bożego błogosławieństwa, na emeryckiej już drodze. Zespół Kombi śpiewał kiedyś taką piosenkę "jest tyle gór do zdobycia".

A ja je otwarcie pozwolę sobie ją przypomnieć: Gdzie ginęły listy ofiar molestowania kierowane do papieża. Konkretnie chodzi o ofiary Maciela Degollado. Świadkowie mówią o papieskim sekretariacie, którym zawiadował don Stanislao. Chyba nie jest prawdą, że papież je ignorował? Dlaczego zareagował dopiero papież Ratzinger?

Karol Wojtyła niemal 30 lat budował fundamenty polskiego kościoła pychy, arogancji, obskurantyzmu. S. Dziwisz to jedynie mały detal tej ponurej budowli.

Pamietam jak w drugiej polowie lat 90-tych krytycznie oceniane byly nominacje biskupie. W tym ze nominaci reprezentowali katolicyzm wiejski dopatrywano sie zalazku przyszlego kryzysu KK w Polsce. Problemen bylo to ze chyba bez wyjatku konczyli te sama uczelnie. Kosciol JPII nie istnieje. Nie ocalil go jego sekretarz. Moim zdaniem Dziwisz powinien zaszyc sie na osobnosci i pisac memuary.

ale już 10 lat temu.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]