Reklama

„A skąd pochodzi mądrość?”

„A skąd pochodzi mądrość?”

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Najważniejszy w Księdze Hioba jest rozdział 28., zaczynający się od słów: „Istnieje kopalnia srebra, i miejsca, gdzie płuczą złoto”.
W

W tym rozdziale opisane są zdumiewające wynalazki i technologiczne osiągnięcia. Ludzie regulują rzeki, zagospodarowują pustynie, wydobywają kruszce, przetapiają je, budują domy i okręty. Lecz pomimo odkrywczości, człowiek staje przed pytaniem: „A skąd pochodzi mądrość?” (28, 12). Nie jesteśmy w stanie pojąć sensu własnego istnienia. Jak Hiob, który wierzy w to, że Bóg rządzi światem, ale nie pojmuje, dlaczego na niego spadają wszystkie te cierpienia. Bohater Księgi pyta mórz, Księżyca, gwiazd, ale w nich nie znajduje ukojenia. Tylko Bóg mówi do człowieka: „Bojaźń Boża – zaiste mądrością, roztropnością zaś – zła unikanie” (28, 28).

Wbrew pozorom i wbrew wszelkim komentarzom nie jest to, powiadał Jeszajahu Leibowic, odpowiedź na ból i bunt Hioba. Po tych wszystkich rozmowach z przyjaciółmi, po długim i solennym wyjaśnieniu udzielonym przez Elihu, objawia się Hiobowi Bóg....

4778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]