Reklama

7 grzechów głównych szkolnictwa wyższego

7 grzechów głównych szkolnictwa wyższego

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Jak obciążają one polskie uczelnie i co się zmieniło przez ostatnie lata?
S

Stoimy dziś przed alternatywą: albo dokonamy głębokich reform naszego szkolnictwa, albo wypadniemy z globalnego rynku edukacyjnego – pisał w 2008 r. prof. Andrzej Jajszczyk, wtedy wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej, dziś dyrektor Narodowego Centrum Nauki.
I wymienił siedem grzechów głównych polskiego szkolnictwa wyższego: złe finansowanie uczelni, nieefektywny system zarządzania uczelniami, przestarzały model kariery, brak mobilności, niedostateczna konkurencja, słabość formalna elit akademickich i niedostateczne powiązania polskich uczelni z gospodarką.
Na ile te same grzechy obciążają szkolnictwo wyższe dziś?
ZŁE FINANSOWANIE UCZELNI
Prof. Jajszczyk w 2008 r.: Jednym z powodów słabości polskich wyższych uczelni jest niski poziom ich finansowania z budżetu państwa i przez przedsiębiorstwa.
Prof. Jajszczyk...

4786

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]