Reklama

30 lat ze spamem

29.04.2008
Czyta się kilka minut
1 maja 1978 r., czas, w którym komputery zajmowały całe pomieszczenia. Einar Stefferud - jeden z twórców wielu standardów informatycznych dzisiejszego internetu - rozsyła przez ARPANET, przodka dzisiejszej sieci, zaproszenia na swoje urodziny do tysiąca osób.
spam... / ryc. TP
C

Czy wszyscy przyszli - nie wiadomo. Natomiast ogromna ilość adresatów odpowiedziała zgryźliwymi komentarzami, które zablokowały twardy dysk Stefferuda. Od tego wydarzenia datuje się historię spamu - niechcianej poczty elektronicznej, która w przyszłości miała się stać zmorą sieci. Dwa dni później Gary Thuerk wysłał pierwszy spam reklamowy - reklamę producenta minikomputerów DEC.

Jak to się stało, że niechciana poczta odziedziczyła nazwę po amerykańskiej mielonce wieprzowej firmy Hormel ? Zaczęto ją tak nazywać na początku lat 80. w środowisku uczestników sieciowych gier i list dyskusyjnych, a do opinii publicznej trafiła wraz z pierwszą dużą aferą: w kwietniu 1994 r. firma adwokacka Canter&Siegel użyła skryptu, który wysłał jej reklamę na wszystkie listy dyskusyjne Usenetu. Masowa odpowiedź użytkowników spowodowała, że dostawca usług sieciowych...

3463

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]