Reklama

Jak zniknąć z radarów

Jak zniknąć z radarów

24.04.2016
Czyta się kilka minut
Zostawiamy coraz więcej cyfrowych śladów. Ceną za ochronę przed niektórymi rodzajami nadzoru są życiowe niewygody.
il. Marcin Bondarowicz
D

Do tej pory prywatność kradły nam globalne korporacje – Facebook, Google, Apple – na zasadzie „dane w zamian za usługi”. A jeśli już była mowa o państwowej inwigilacji, do niedawna mogło chodzić o amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i jej brytyjski odpowiednik GCHQ. Teraz, dzięki przyjętej w lutym zmianie ustawy o policji, nos w cudze sprawy wtykają, właściwie bez ograniczeń, także polskie służby. Bez ograniczeń i bez śladu – to znaczy, że obywatel nigdy się nie dowie, że ktoś go sprawdzał.

– Ta ustawa jest zmarnowaną szansą na „dobrą zmianę” – mówi Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, działającej na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym. – Od lat mamy problem z wrażliwymi danymi, po które sięgają służby. Na ich podstawie można ustalić szczegółowy profil osoby, a nawet przewidzieć, gdzie będzie przebywać następnego dnia. Pan...

18017

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Można jeszcze wyrzucić z telefonu Androida i zainstalować Ubuntu.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]