Reklama

Życie za sobą

21.09.2020
Czyta się kilka minut
Oto rozliczenie z młodocianymi wyobrażeniami o piętnie pochodzenia, mocy uczucia i smaku zwycięstwa. Oraz pochwała zaczynania na nowo.
Jean Seberg i Romain Gary w czasie produkcji filmu „Ptaki umierają w Peru”, 1968 r. UNIVERSAL PRODS FRANCE / KOBAL / REX / EAST NEWS
W

W okresie transformacji ogar­nęła Polaków – naród o korzeniach w większości jednak chłopskich – nostalgia za narodem szlacheckim. W latach 90. w księgarniach zaroiło się od albumów o dawnych arystokratycznych rodach, ich pałacach i obyczajach. Specjalizowały się w nich wydawnictwa Tenten, Muza oraz Prószyński i S-ka. Dobrze pamiętam starannie wydaną „Arystokrację” Marka Millera, zbiór wspomnień potomków możnych familii, którzy zostali przez komunistów zdeklasowani i przeczołgani przez łagry. Aż chciało im się współczuć.

Trochę później przyszło rozliczenie szlachecko-magnackiego mitu ze strony intelektualistów zainspirowanych teorią postkolonialną, ale sentyment zbiorowy został nią ledwo tknięty. Jednocześnie spadkobiercy arystokratycznych rodzin wytworzyli w III Rzeczypospolitej nieformalną klasę społeczną. Socjologowie Tomasz Zarycki i Rafał Smoczyński nazywają ją elitą...

15429

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]