Reklama

Życie na gruzach Christianitas

Życie na gruzach Christianitas

30.08.2015
Czyta się kilka minut
Procesy związane z laicyzacją społeczeństwa, które poważnie osłabiły Kościół na zachodzie Europy, dotarły szybko do naszego kraju.
Fot. Yasuyoshi Chiba / AFP / EAST NEWS
W

We wrześniu 2013 r., spotykając się z duchowieństwem Wiecznego Miasta, papież Franciszek stwierdził, że „nigdy Kościół nie miał się tak dobrze, jak dzisiaj, to piękny moment Kościoła”. Ta papieska diagnoza dotycząca aktualnej sytuacji Kościoła spotkała się z gwałtowną reakcją, przede wszystkim ze strony środowisk tradycjonalistycznych. Ożywiły się fora i blogi internetowe, gdzie kpiąc z papieskiego przesłania zaczęto ukazywać „Kościół w ruinie”: sprzedawane budynki sakralne, zamykane seminaria, opustoszałe klasztory. Zdaniem katolików sympatyzujących z lefebrystami Kościół przeżywa poważny kryzys, którego genezy należy szukać w reformach Soboru Watykańskiego II i w zerwaniu ciągłości wielowiekowej tradycji. Sama kwestia oczywiście jest o wiele bardziej złożona. Publikowane każdego roku dane statystyczne wskazują raczej na stały wzrost liczby katolików oraz powołań kapłańskich i...

10663

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]