Reklama

Zwycięstwo Wołoszyna

Zwycięstwo Wołoszyna

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Hermeneutyka, czyli metoda odczytywania i rozumienia materiałów SB nie jest prosta, a materiały te (czy ich ekstrakty) co chwila bombardują opinię publiczną. Krytyczne przestudiowanie konkretnych przypadków może się okazać owej hermeneutyki dobrą nauką. Opisany tu i przeanalizowany przez Wojciecha Polaka przypadek legendarnego duszpasterza akademickiego z Torunia, o. Władysława Wołoszyna, z pewnością nie jest wyjątkiem.
K

Kuriozalność sprawy widoczna jest w wielu warstwach. Najdziwaczniejsze jest to, że rzekomy tajny współpracownik był równocześnie obiektem "kombinacji operacyjnych", czyli niebezpiecznym wrogiem ludu, a rozmowy z nim, które powinny być rozmowami z agentem, okazują się rozmowami ostrzegawczymi, mającymi wpłynąć hamująco na kierunek jego działalności duszpasterskiej, i... na nic nie wpływającymi: w latach 80. nie bez kozery nazywano ośrodek toruńskich jezuitów "siódmym wydziałem" tamtejszego Uniwersytetu - tak wielki był wpływ o. Wołoszyna, tak wysoka jakość organizowanych przez niego zajęć.

Artykuł Polaka pozwala zobaczyć tę rzeczywistość oczami służb specjalnych. Znajdujemy opis żałosnych wysiłków podporucznika, potem kapitana Marka Kuczkowskiego, który swoim zwierzchnikom melduje o pozyskaniu tajnego współpracownika, a jednocześnie żali się, że ksiądz jest "...

3234

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]