Reklama

Ładowanie...

Zwycięstwo Wołoszyna

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Hermeneutyka, czyli metoda odczytywania i rozumienia materiałów SB nie jest prosta, a materiały te (czy ich ekstrakty) co chwila bombardują opinię publiczną. Krytyczne przestudiowanie konkretnych przypadków może się okazać owej hermeneutyki dobrą nauką. Opisany tu i przeanalizowany przez Wojciecha Polaka przypadek legendarnego duszpasterza akademickiego z Torunia, o. Władysława Wołoszyna, z pewnością nie jest wyjątkiem.
K

Kuriozalność sprawy widoczna jest w wielu warstwach. Najdziwaczniejsze jest to, że rzekomy tajny współpracownik był równocześnie obiektem "kombinacji operacyjnych", czyli niebezpiecznym wrogiem ludu, a rozmowy z nim, które powinny być rozmowami z agentem, okazują się rozmowami ostrzegawczymi, mającymi wpłynąć hamująco na kierunek jego działalności duszpasterskiej, i... na nic nie wpływającymi: w latach 80. nie bez kozery nazywano ośrodek toruńskich jezuitów "siódmym wydziałem" tamtejszego Uniwersytetu - tak wielki był wpływ o. Wołoszyna, tak wysoka jakość organizowanych przez niego zajęć.

Artykuł Polaka pozwala zobaczyć tę rzeczywistość oczami służb specjalnych. Znajdujemy opis żałosnych wysiłków podporucznika, potem kapitana Marka Kuczkowskiego, który swoim zwierzchnikom melduje o pozyskaniu tajnego współpracownika, a jednocześnie żali się, że ksiądz jest "...

3234

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]