Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

ZUS i truskawki

ZUS i truskawki

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Pracownicy zatrudnieni przy sezonowych pracach polowych będą mieć w końcu ubezpieczenie społeczne i chorobowe.
W

Właściciele latyfundiów wieszczą nadchodzącą falę bankructw. Politycy partii Razem – powrót parobków na polską wieś. Przy zbiorach truskawek, szparagów, chmielu oraz innych zajęciach polowych rokrocznie znajduje pracę ok. 500 tys. osób.

Nowela ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników wprowadza nową kategorię zatrudnienia – umowę o pomoc przy zbiorach. To w istocie hybryda etatu (pracownik ma ubezpieczenie społeczne i chorobowe, a narzędzia do pracy ma zapewnić mu pracodawca) i umowy-zlecenia, która ulega rozwiązaniu w dniu wypowiedzenia. W ciągu roku kalendarzowego jedna osoba będzie mogła przepracować na takich warunkach do 180 dni.

Zdaniem ustawodawcy nowe umowy to kompromis między potrzebami producentów rolniczych a oczekiwaniami pracowników sezonowych. Sądząc jednak po pierwszych reakcjach, więcej na razie jest niezadowolonych. Właściciele gospodarstw obawiają się, że dodatkowe obciążenie pozbawi rentowności większość upraw. Politycy partii Razem w umowach o pomocy przy zbiorach widzą z kolei legalizację statusu parobka, uważając, że pracownicy sezonowi powinni mieć po prostu umowy etatowe na czas określony, czyli nie tylko z ubezpieczeniem, ale też z prawem do urlopu.

Najlepiej podczas przypadających na czas żniw wakacji. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Okaże się w praktyce ile osób na nowym rodzaju umowy zostanie w te wakacje zatrudnionych.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]