Reklama

Ładowanie...

Zupa dla poddanych. Felieton kulinarny

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Tej zimy, której boimy się bardziej niż poprzedniej, będziemy nieraz sięgać po pożywną rozgrzewającą zupę, nawet jeśli los nam pozwoli nie korzystać ze wsparcia darmowej garkuchni.
GRAŻYNA MAKARA
S

Sześć tysięcy ludzi rocznie rzekomo leczył przez dotyk poprzedni Karol zasiadający na brytyjskim tronie, w trzeciej ćwierci XVII wieku. Za jego panowania było rzeczą powszechnie wiadomą, że taumaturgiczna moc króla objawiała się przede wszystkim w royal touch, królewskim dotyku, który szczególnie miał jakoby leczyć „królewską przypadłość” – gruźlicę węzłów chłonnych znaną potocznie jako skrofuły.

Wiara w szczególne dary przekazywane monarszemu potomstwu w momencie sukcesji pozostała właściwie żywa do dziś, w każdym razie na pewno do zeszłego poniedziałku. Wiecie, o czym mówię, jeśli tak jak ja mieliście okazję oglądać na żywo hipnotyzujący streaming z Westminster Hall, gdzie ludzie składali pokłon przed katafalkiem z trumną Elżbiety. Szuranie butów i charakterystyczny szum elektronicznej transmisji co kwadrans przerywało trzykrotne uderzenie szablą o kamień,...

5863

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]