Reklama

Uszanujmy biesiady

Uszanujmy biesiady

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Straszne były represje na posłach, którzy poszli na urodziny znanego dziennikarza.
KATERYNA BIBRO / ADOBE STOCK
S

Siedemnaście tysięcy ludzi w całej Francji wzięło na przełomie 1847 i 1848 r. udział w około siedemdziesięciu bankietach obywatelskich, które przeszły do historii jako jedna z bezkrwawych rewolucji nowoczesnej Europy. Nauczeni pamiętać okres Wiosny Ludów na ziemiach polskich i w ich pobliżu jako brutalne widowisko, tym bardziej bolesne, że w krótkim terminie daremne, zapominamy, iż przejście od monarchii lipcowej do drugiej republiki odbyło się – że tak powiem – przez bufet.

Chciałbym kiedyś pomyszkować w bibliotekach w poszukiwaniu dokładnych jadłospisów tamtej kampanii. Owszem, obszerny opis bankietu dał w jednej z powieści Flaubert, ale dotyczy on wyłącznie wznoszonych haseł i dyskusji. Ten genialny, wiecznie aktualny pisarz był też nieznośnym hipochondrykiem i gardził dobrym jedzeniem z powodu wiecznych problemów trawiennych. W jego obszernych listach znajdziemy mnóstwo...

5905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

..bo ja wcale. Pomijam (choc to wazne), że trwało posiedzenie Sejmu. To naprawdę karygodne. Poza tym PO i Pis nie poróżniły się o jakies "technikalia" wychodzenia z kryzysu, tylko mamy twardy spór dotykający podstaw (chyłkiem wyprowadzanie RP z UE, sytuacja sądów,kryzys humanitarny na granicy).W takim anturażu przepijanie do siebie daje mocne podstawy sądzenia, że "wysokie C" mów sejmowych to tylko element rzemiosła, a nie walki o pryncypia. Dlaczego w PiS nie rozliczyli? Bo blamaż w takich sytuacjach zawsze dotyczy tych, którzy podpierają się wyższymi ideami (PO), a nie pragmatyzmem(PiS)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]