Reklama

Uszanujmy biesiady

Uszanujmy biesiady

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Straszne były represje na posłach, którzy poszli na urodziny znanego dziennikarza.
KATERYNA BIBRO / ADOBE STOCK
S

Siedemnaście tysięcy ludzi w całej Francji wzięło na przełomie 1847 i 1848 r. udział w około siedemdziesięciu bankietach obywatelskich, które przeszły do historii jako jedna z bezkrwawych rewolucji nowoczesnej Europy. Nauczeni pamiętać okres Wiosny Ludów na ziemiach polskich i w ich pobliżu jako brutalne widowisko, tym bardziej bolesne, że w krótkim terminie daremne, zapominamy, iż przejście od monarchii lipcowej do drugiej republiki odbyło się – że tak powiem – przez bufet.

Chciałbym kiedyś pomyszkować w bibliotekach w poszukiwaniu dokładnych jadłospisów tamtej kampanii. Owszem, obszerny opis bankietu dał w jednej z powieści Flaubert, ale dotyczy on wyłącznie wznoszonych haseł i dyskusji. Ten genialny, wiecznie aktualny pisarz był też nieznośnym hipochondrykiem i gardził dobrym jedzeniem z powodu wiecznych problemów trawiennych. W jego obszernych listach znajdziemy mnóstwo...

5905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]