Reklama

Zuchwalcy

Zuchwalcy

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Autor Księgi Mądrości mówi, że zuchwalców Bóg będzie karał szczególnie surowo.
N

Natomiast ewangelista Mateusz takiej pewności już nie ma. Nic dziwnego. Takiemu obrazowi Boga przeczą fakty, doświadczenie. Ewangelie powstawały w czasie niezbyt odległym od wydarzeń, które opisują. Opowiadają zaś o najpodlejszej zbrodni, jakiej może dopuścić się człowiek: skazaniu na śmierć niewinnego. Czy skazujący wiedzieli, kim jest Jezus z Nazaretu, czy nie, to sprawa drugorzędna. Najważniejsze, że skazano Go za niewinność. Zuchwałość przeciwników Jezusa polegała na przywłaszczeniu sobie prawa do decydowania, kto może, a kto nie może żyć. Sądzili przecież w imieniu Boga.
Jezus dał się skrzywdzić. Dlaczego? Na pewno nie po to, żeby wykazać się bohaterstwem, okazać, jak bardzo jest odporny na szykany, kalumnie, tortury i śmierć. Na pewno nie po to, by komukolwiek imponować – a tym bardziej nie po to, by kogokolwiek kompromitować, unaoczniając mu moralną przewagę. Jezus...

2676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]