Reklama

Zobaczyć Benedykta

28.04.2010
Czyta się kilka minut
Mówi się, że zgromadzeni na konklawe kardynałowie wybrali następcą św. Piotra ks. Hansa Künga. Odpowiedź, której udzielił delegacji Świętego Kolegium, była stanowczo odmowna. "Przestałbym być nieomylny" - wytłumaczył gościom.
K

Kiedy w styczniu 1969 r. Jerzy Turowicz opublikował artykuł "Kryzys w Kościele", wywołało to trzęsienie ziemi, a Ksiądz Prymas publicznie uznał, że to kryzys autora artykułu. Jerzy był obserwatorem przenikliwym i widział, co się z Kościołem dzieje w całym świecie. Był też przekonany, że polski katolik, odcięty od informacji przez żelazną kurtynę, ma prawo wiedzieć więcej niż to, na co mu zezwoli jakakolwiek cenzura. Tymczasem w polskim kościelnym świecie panowało przekonanie, że dla katolików będzie lepiej, jeśli się im oszczędzi przykrych i niepokojących wiadomości np. o Kościele we Francji, Holandii czy gdzie indziej. W trudnej sytuacji, w jakiej żyją, należą się im jedynie wiadomości budujące. A pisanie o kryzysie w Kościele?... Nie daj Panie Boże!

Takie myślenie nie skończyło się z nadejściem epoki swobodnego przepływu informacji. Kiedy w 1999 r....

4077

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]