Reklama

Ładowanie...

Ratzingera dzieła nie wszystkie

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI skończył 91 lat. Napisanie biografii osoby, która działa w kilku epokach, jest niezmiernie trudne. Tym bardziej, jeśli życie bohatera nie jest zamkniętą księgą.
Kard. Joseph Ratzinger w kwietniu 1993 r. MASSIMO SESTINI / NEWS PICTURES / PAP
M

Można się zabrać do tego co najmniej na dwa sposoby. Pierwszym może być „linneuszowski”, porządkujący fakty i okoliczności. Drugi to synteza i interpretacja działań osoby portretowanej na tle epoki, w której żyła. Odtwarzając życie Josepha Ratzingera, Elio Guerriero wybiera pierwszy sposób, wykorzystując unikatową sposobność do bezpośredniego kontaktu z bohaterem swojej książki, który, jak podaje autor, tę biografię autoryzował.

Być może milczący już Ojciec Benedykt (obecnie tak do niego oficjalnie należy się zwracać) miał możliwość przedstawienia słowami Guerriera opowieści o swoim życiu, której nie mógłby już napisać sam? 19 rozdziałów prezentuje każdy etap życia niemieckiego teologa. Powstaje jednak pytanie, czy bez syntezy da się zrozumieć role, które Ratzinger odgrywał w Kościele przez ostatnie 60 lat?

Teolog kontrkultury

Ratzingerowską służbę Kościołowi...

9227

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]