Reklama

Znikające ślady Zagłady

Znikające ślady Zagłady

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ruszyła budowa, która ma przygotować nową ekspozycję „reliktów ruin”.
Las Rzuchowski. Tu grzebano ofiary samochodów-komór gazowych. PIOTR WACOWSKI
W

W Kulmhofie (niemiecka nazwa Chełmna nad Nerem) utworzono pierwszy na terenach wcielonych do III Rzeszy obóz natychmiastowej zagłady. Do 11 kwietnia 1943 r. proces eksterminacji odbywał się na terenie dawnego majątku ziemskiego, ogrodzonego wysokim drewnianym parkanem. Centralnym miejscem obozu uczyniono pałac. Po przybyciu każdego kolejnego transportu ludzie słyszeli uspokajające słowa, że przyjechali w to miejsce, by poddać się kwarantannie, a później pojechać na Wschód do pracy. Przemówienia były tak sugestywne, że – jak zapamiętali to świadkowie – czasami niczego nieświadome ofiary biły w ich trakcie brawo i z radością wchodziły do pałacu. To tam zostawiano swoje rzeczy w tzw. depozycie. Później korytarzem piwnicznym więźniowie byli pędzeni do ustawionego obok specjalnej rampy samochodu-komory gazowej. Kiedy samochód się zapełniał, zamykano drzwi i uruchamiano silnik. Spaliny z...

7929

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]