Akcja na Chłodnej

Wymierzona w księdza Jerzego Popiełuszkę prowokacja, zrealizowana z zimną krwią w grudniu 1983 r., może nigdy już nie doczekać się rozstrzygnięcia sądowego.

Reklama

Akcja na Chłodnej

Akcja na Chłodnej

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Wymierzona w księdza Jerzego Popiełuszkę prowokacja, zrealizowana z zimną krwią w grudniu 1983 r., może nigdy już nie doczekać się rozstrzygnięcia sądowego.
Od 1981 r. ks. Popiełuszko był także duszpasterzem służby zdrowia; tu podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Warszawa, 06.1983 r. IPN
T

Tygodnik Powszechny” dotarł do nieznanych szczegółów dotyczących akcji, którą 36 lat temu kapitan Służby Bezpieczeństwa PRL Grzegorz P. i podlegli mu funkcjonariusze SB przeprowadzili w bloku przy ul. Chłodnej 15 w Warszawie (nie podajemy jego nazwiska – choć wszyscy wiedzą, o kogo chodzi – z powodów formalnych: sprawa ta nie została osądzona).

To tam, w niewielkim mieszkaniu kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki, w trakcie tzw. „tajnego wejścia” – jak nazywali to esbecy – podrzucono granaty, naboje, dynamit oraz kilka tysięcy ulotek. Chodziło o to, aby był pretekst do przedstawienia księdza jako nieodpowiedzialnego ekstremisty, który – choć głosi w kazaniach „zło dobrem zwyciężaj” – to w istocie posiada broń palną. Wkrótce bowiem, podczas oficjalnego już przeszukania mieszkania przez SB, wszystko to „odnaleziono”, a księdza zatrzymano w stołecznym areszcie SB w pałacu...

10711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zbrodnie komunistyczne zagrożone kara do 5 lat więzienia przedawniły się (zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 2010 r.) w 1995 r. Pozostałe (z wyjątkiem zbrodni zabójstwa) przedawnią się w 2020 r. Dlatego prokuratura IPN stara się kwalifikować zbrodnie komunistyczne jednocześnie jako (nieprzedawnialne) zbrodnie przeciwko ludzości. Jednak w wielu konkretnych przypadkach taka kwalifikacja budzi wątpliwości. Zwłaszcza że w polskim systemie prawnym funkcjonuje jednocześnie kilka róznych, nie całkiem przystających do siebie, definicji zbordni przeciwko ludzkości: 1) definicja ze statutu Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze; 2) definicja z ustawy o IPN; 3) definicja z kodeksu karnego z 1997 r.; 4) definicja ze Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego. Powoduje to trudny do rozwikłania chaos prawny.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]