Reklama

Śledztwo Nałkowskiej

Śledztwo Nałkowskiej

28.05.2017
Czyta się kilka minut
Dokumenty odnalezione w warszawskim Muzeum Literatury pokazują w nowym świetle genezę jednego ze słynnych obozowych opowiadań z tomu „Medaliony”.
Po lewej: Żydzi podczas transportu z włocławskiego getta do Chełmna nad Nerem, kwiecień 1942 r. Z prawej: członkowie komisji z Zofią Nałkowską (w futrze) obok ruin spichlerza w Chełmnie, maj 1945 r. Fot. YAD VASHEM
N

Nałkowska pisała swoje słynne „Medaliony” – zbiór opowiadań okupacyjno-obozowych – tuż po zakończeniu II wojny światowej. Bohaterem jednego z nich jest ocalony Żyd – uciekinier z obozu w Chełmnie nad Nerem.

Nałkowska zatytułowała to opowiadanie: „Człowiek jest mocny”. Słowa te żydowski więzień usłyszał od Niemca, gdy wśród zwłok zamordowanych ludzi zobaczył swą żonę i dwójkę dzieci. Żydowski więzień nie chciał dalej żyć, chciał zostać rozstrzelany. Ale Niemiec darował mu życie.

Lager Kulmhof

Obóz zagłady Kulmhof – to okupacyjna nazwa Chełmna nad Nerem – był pierwszym niemieckim obozem zagłady, gdzie wszyscy przywożeni ludzie wkrótce po przybyciu byli bestialsko zabijani. Masowy mord odbywał się tu w specjalnych samochodach, pełniących funkcję mobilnych komór gazowych.

Spośród osób przeznaczonych do zagłady ocalała jedynie garstka...

16848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]