Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zjednoczona, ale jak

Zjednoczona, ale jak

13.07.2003
Czyta się kilka minut
Zjednoczona Europa potrzebuje wymiaru religijnego. Podstawy jej przyszłości mogą zapewnić tylko wartości wynikające z uniwersalnego (zapisanego w sercu każdego człowieka) prawa moralnego. Dlatego chrześcijanie nie tylko mogą uczestniczyć w budowaniu nowej Europy, ale powinni stać się jej duszą.
I

Informacje o adhortacji „Ecclesia in Europa” (omawiałem ją na tych łamach przed tygodniem) położyły nacisk na to, co w dokumencie odnosi się do Unii Europejskiej. Istotnie, szósty rozdział dokumentu jest poświęcony tej sprawie. Warto go streścić, stanowi bowiem swoiste vademecum kościelnego myślenia o Unii.

Nie tylko gospodarka

Punktem wyjścia jest przekonanie o decydującej roli chrześcijaństwa w kształtowaniu Europy: „Należy tu przypomnieć - czytamy - wkład ducha Starożytnej Grecji i Rzymu, wkład ludów celtyckich, germańskich, słowiańskich, ugrofińskich, kultur żydowskiej i islamskiej. Ale też trzeba uznać, że siłą, która była zdolna te inspiracje zharmonizować, skonsolidować i promować w ciągu historii, była tradycja judeochrześcijańska. Nie można tego ignorować. W procesie budowania »wspólnego domu europejskiego« gmach ten musi się opierać na...

8458

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]