Reklama

Zjawisko Rokita

Zjawisko Rokita

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Sukcesy dały mi mniej niż różne, bardzo istotne porażki - mówi Jan Rokita, deklarując, że wycofuje się zpolityki.
W

W czasie samorozwiązania Sejmu Rokita siedzi w pierwszym rzędzie ław poselskich i czyta książkę. Posłując nieprzerwanie od 1989 r., w Polsce będąc właściwie symbolem zawodowego uprawiania polityki, czyta podczas przesilenia politycznego powieść historyczną Hanny Malewskiej z 1936 r. o cesarzu Karolu V Habsburgu - despocie, który zjednoczył pod swoim berłem pokaźną część Europy i Nowego Świata, tworząc "państwo, nad którym nie zachodziło słońce". W książce Malewskiej budowa imperium przez Karola V opiera się przede wszystkim na poskramianiu własnych żądz i ambicji.

Tytułowa "Żelazna korona" to atrybut zła; symbol władzy absolutnej, władzy w ogóle. Ale Rokitę popchnęła do książki wakacyjna podróż do Hiszpanii.

Emeryt

- Bez rozumu nie ma dobrej polityki - twierdzi Rokita kilka dni po ogłoszeniu rezygnacji z ...

16962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]