Reklama

Ładowanie...

Zerwanie

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Zabierałem się właśnie za jej ostatnią książkę zatytułowaną "Tercet metafizyczny". Niewielka książeczka, rezultat prowadzonej od lat "rozmowy" z Heideggerem, poświęcona głównie pojęciu "świata", problematycznemu - jak każde pojęcie, którego często się używa i o którym rzadko się myśli. To dziwne uczucie: zacząłem czytać "Tercet..." jako wypowiedź osoby żywej, której głos, jeśli zechcę, mogę usłyszeć, gdy tylko podniosę słuchawkę. A teraz będę go czytał ze świadomością, że ten głos oddala się ode mnie...
L

Latem 1999 r. pojechałem do Pani Profesor z Łukaszem Tischnerem, żeby zrobić dla "Znaku" wywiad o dobru. Nie pamiętam jej mieszkania; byłem tak przejęty słowami, że rozglądałem się bezmyślnie, niczego nie rejestrując. Pamiętam tylko światło, dużo światła, które wpadało przez okno i sprawiało, że jej włosy stawały się jeszcze jaśniejsze. "Nie wiem, co to jest dobro", zakomunikowała nam na wstępie, ale nie kazała wyłączyć magnetofonu. Rozmowa była długa, bardzo ciekawa. Znaczna jej część dotyczyła doświadczeń łagrowych, opisanych we wspomnieniach "Po wyzwoleniu". Mówiła o nich spokojnie, rzeczowo, jakby beznamiętnie. Kiedy zapytaliśmy, jak to jest: żyć w ciągłym strachu, zdziwiła się: "Strach? A przed czym? Już nic gorszego spotkać mnie nie mogło. Śmierć? Ona była na co dzień. Dziś ty, jutro ja... Już nie ma się czego bać".

Doszliśmy w rozmowie do pojęcia...

4283

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]