Reklama

Ja w sprawie zegarka

Ja w sprawie zegarka

23.05.2016
Czyta się kilka minut
Zbigniew Mentzel, pisarz: Od lat wylewane są na mnie kubły pomyj. Wśrodowisku Agnieszki Osieckiej mówi się omnie: pan Nikt.
Fot. Albert Zawada / AGENCJA GAZETA DLA „TP”
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Ile prawdy jest w „Spadającym nożu”?

ZBIGNIEW MENTZEL: Mam nadzieję, że sto procent. Ale nie wiem, o jaką prawdę pytasz. Angielscy romantycy mówili, że jest literatura wiedzy i literatura siły. Ta pierwsza – ster – przynosi mnóstwo informacji, które mogą być prawdziwe lub fałszywe. Ta druga – żagiel – dąży do prawdy wyższego rzędu, chce być z nią dogłębnie zgodna. Całym sercem wybieram literaturę siły.

Twoja literatura staje się kluczem do zrozumienia Twojego życia?

Chciałbym, żeby była jego metaforą. Najlepiej – metaforą konieczną, jak nazywał ją wybitny krytyk Karol Irzykowski.

Jak myślisz, co by mogła powiedzieć Twoja mama po lekturze „Noża”?

Może byłaby dumna z klarownego języka, jakim staram się...

17490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo żałuję, że Pan Mentzel nie wypowiada się w książkach o A. Osieckiej. To powoduje pewien niedosyt w opisie o Poetce np. brakuje jego spojrzenia w bardzo dobrej książce "Koleżanka" . I nie chodzi mi o pranie brudów przez niego brudów tylko spojrzenie na A. Osiecką oczami oczarowanego mężczyzny.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]