Reklama

Ładowanie...

Zepsute Złote Gody

28.03.2018
Czyta się kilka minut
Odkąd pół wieku temu pojawił się jako niepodległe państwo, cieszy się opinią najlepiej urządzonego i zarządzanego kraju Afryki. Ale marcowy jubileusz zepsuła korupcyjna afera, a Mauritius wydawał się dotąd wolny od korupcji.
Pani prezydent Mauritiusa Ameenah Gurib-Fakim na jednej z konferencji ONZ, Paryż, listopad 2015 r. / Fot. Jacques Demarthon / AFP Photo / East News
Pani prezydent Mauritiusa Ameenah Gurib-Fakim na jednej z konferencji ONZ, Paryż, listopad 2015 r. / Fot. Jacques Demarthon / AFP Photo / East News
P

Poszło o śmieszną, jak na polityków, sumę ok. 25 tys. euro, jakie wydała pani prezydent Bibi Ameenah Firdaus Gurib-Fakim na prywatne zakupy. Nie o zakupy nawet chodziło, ani o rozrzutność pani prezydent, ale o to, że zapłaciła za nie kartą kredytową podarowaną jej przez organizację pozarządową, kierowaną przez podejrzanego przedsiębiorcę, zamierzającego prowadzić interesy na Mauritiusie.

Filantrop czy rekin

W Afryce, a zwłaszcza w Angoli, z której pochodzi 56-letni Alvaro Sobrinho, cieszy się on opinią rzutkiego przedsiębiorcy i filantropa. W tym drugim wcieleniu założył w Londynie Instytut Planety Ziemia, mający promować afrykańską naukę i wynalazczość. Do działalności w nim namówił m.in. swoją rówieśniczkę, panią Gurib-Fakim, światowej sławy uczoną, specjalizującą się w chemii organicznej i bioróżnorodności. Pani Gurib-Fakim przyjęła zaproszenie i w...

10674

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]