Reklama

Wielebny prezydent

Wielebny prezydent

w cyklu Strona Świata
31.10.2020
Czyta się kilka minut
Choć dopiero w szóstej próbie, wielebnemu Wavelowi Ramkalawanowi udało się w końcu zostać prezydentem wyspiarskiej republiki Seszeli, czczonej na Zachodzie jako wakacyjny raj dla bogaczy.
Opustoszały raj dla turystów na Seszelach / Fot. Andre Maslennikov / agefotostock / East News
K

Kiedy w 1998 roku po raz pierwszy stanął w wyborcze szranki, niekwestionowanym królem Seszeli był Albert „Boss” Rene, który zapatrzony w socjalistyczne ideały próbował przerobić raj dla bogaczy na republikę proletariuszy i chłopów. Kiedy Seszele, dawne francuskie i brytyjskie posiadłości kolonialne na Oceanie Indyjskim, zdobyły w 1976 roku niepodległość, Rene jako ledwie czterdziestolatek został premierem u boku pierwszego prezydenta kraju, Jamesa Manchama. Ambitny i niecierpliwy, jak to rewolucjonista, nie wytrzymał w tej roli nawet roku. Nie minęła nawet pierwsza rocznica niepodległości, a nie mogąc znieść umiaru Manchama, dokonał bezkrwawego, pałacowego przewrotu, odebrał mu prezydenturę i przywłaszczył ją sobie.

Wavel na seszelski Wawel

Choć wzorował się na komunistycznym Wschodzie, zapewniał, że nie zamierza jedynie kopiować wynalazków wymyślonych...

9368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]