Reklama

Przylądek demokracji

w cyklu STRONA ŚWIATA
22.10.2021
Czyta się kilka minut
Demokracja w Afryce najlepiej ma się dziś w krajach niewielkich i położonych na wyspach. Niestety, popadają one właśnie w kłopoty.
Mieszkańcy jednej z wiosek na Wyspach Zielonego Przylądka Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER
W

W Republice Zielonego Przylądka, niepodległej od 1975 r. i liczącej pół miliona mieszkańców dawnej kolonii portugalskiej na Atlantyku, odbyły się właśnie kolejne, wolne wybory, w których kandydat opozycji pokonał w walce o prezydenturę kandydata partii rządzącej. Pokonany, były premier Carlos Veiga (1991-2000), pogodził się z porażką i pogratulował wygranej rywalowi. Zwycięzca, 61-letni José Maria Neves, również były premier (2000-16; żaden inny premier w tej wyspiarskiej republice nie panował tak długo), podziękował za uczciwą walkę i zapewnił, że jako piąty prezydent kraju będzie „łączył, chronił i troszczył się o wszystkich”, zarówno tych, którzy na niego głosowali, jak tych, którzy nie chcieli go na przywódcę.

Przez następnych pięć lat będzie rządził republiką do spółki z premierem Ulissesem Correią e Silvą, wywodzącym się z politycznej konkurencji, która wiosną zwyciężyła...

11323

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]