Reklama

Ładowanie...

Zawstydzająca wodniczka

04.12.2006
Czyta się kilka minut
Kogo w Polsce obchodzi Acrocephalus paludicola, czyli niepozorny ptaszek wodniczka? Garstkę ornitologów, którzy wskazują na jej malejącą liczebność w Europie, podkreślając, że na naszych terenach wodniczka ma się jeszcze całkiem nieźle. Poza tym wodniczka jest nieprzydatna. Owszem, ładna, śpiewa pięknie, ale fabryki nie zbuduje, dochodu krajowego brutto nie podniesie.
O

Okazuje się, że wodniczka przyciąga też uwagę angielskiego Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Nic dziwnego - Anglicy osuszyli, co tylko dało się osuszyć, zmeliorowali bagienka i rzeczułki, więc wodniczka jest tam równie rzadka jak zmiana na królewskim tronie. Pomni swoich doświadczeń, chcą do 2010 r. wykupić prawie 1000 ha biebrzańskich rozlewisk, gdzie jeden z najrzadszych ptaszków śpiewających Europy wyprowadza lęgi. Terenem będzie się opiekować Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Odczuwam wstyd, myśląc o tej informacji. Wstydzę się, bo za ochronę tzw. dziedzictwa w moim kraju zabierają się obcokrajowcy. Oni już wiedzą, że prostowanie rzek i intensyfikacja rolnictwa na zdrowie przyrodzie nie wychodzą. U nas jeszcze są to pomysły egzotyczne. Kochani Anglicy! Czy moglibyście wykupić od górali tatrzańskie lasy? A może Puszczę Białowieską, gdzie...

1257

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]