Reklama

Zapożyczenie

Zapożyczenie

31.10.2017
Czyta się kilka minut
W problemach z kredytami mieszkaniowymi przegląda się jak w lustrze polski analfabetyzm ekonomiczny. Każde narzędzie finansowe w niewprawnych rękach staje się niebezpieczne.
MAREK TROJANOWSKI / ADOBE CC
R

Rada Polityki Pieniężnej nie należy do ciał przesadnie usportowionych, a jednak udało się jej ustanowić swoisty rekord. Listopad będzie już 32. miesiącem z rzędu bez zmiany stóp procentowych, które dla rozpędzenia silnika polskiej gospodarki obniżano w ostatnich latach sukcesywnie, aż spadły do rekordowo niskiego poziomu. W rezultacie mamy dziś nad Wisłą jednocześnie inflację, solidny wzrost gospodarczy oraz – co najdziwniejsze – pieniądz, który można pożyczyć na bardzo niski procent. To z kolei oznacza, że i kredyty w Polsce prędzej czy później będą musiały podrożeć.

Członkowie Rady przekonują, że do końca roku niemal na pewno nie tkną stóp procentowych, bo nie widzą takiej potrzeby. W kolejnych miesiącach nie mogą jednak już tego obiecać – zwłaszcza w obliczu szybko rosnących pensji w firmach prywatnych, licznych protestów płacowych w budżetówce, nie wspominając o kolejnych...

17739

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]