Reklama

Ładowanie...

Zapomniany wiek XX

03.05.2013
Czyta się kilka minut
Judt i Snyder uciekają od wygodnych klisz, konfrontują obiegowe opinie z konkretem, osadzają idee w kontekście. A wszystko po to, by odzyskać historię XX wieku – utopioną w publicznej pamięci.
Od lewej: Timothy Snyder i Tony Judt Fot. Z lewej: Karolina Sekuła / TYGODNIK POWSZECHNY, z prawej: James Leynse / CORBIS
K

Kiedy Timothy Snyder zaproponował mu przygotowanie tomu rozmów o historii idei politycznych minionego wieku, Tony Judt już ciężko chorował. Rozpoczynając pracę nad książką w styczniu 2009 r., mógł jeszcze chodzić, ale po upływie pół roku był niemal całkowicie sparaliżowany. „Na tym etapie właściwie mógł już tylko poruszać głową, oczami i robić użytek ze strun głosowych. Na potrzeby tej książki to wystarczało” – wspomina Timothy Snyder w przedmowie. Rozmówcy nie uzgadniali wcześniej tematów, nie dyskutowali w asyście sztabu współpracowników sprawdzających nazwiska, tytuły, daty. Polegali całkowicie na swojej pamięci, podpartej wzajemną ciekawością.
„Rozważania o wieku XX” łatwo czytać jak imponujący, spisywany gorączkowo testament. Byłaby to jednak pobieżna lektura. Wielu czytelników pamięta zapewne szkic Tony’ego Judta zatytułowany „Noc”, który ukazał się w tomie esejów „...

15407

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]