Reklama

Zanikający kierunek

Zanikający kierunek

23.10.2017
Czyta się kilka minut
W ramach dostosowywania polskiej nauki do standardów międzynarodowych ze spisu dyscyplin ma zniknąć m.in. kulturoznawstwo.
C

Członkowie i członkinie Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego napisali do Jarosława Gowina list, w którym zwracają uwagę na unikalny charakter polskiego kulturoznawstwa, zakorzenionego w dziedzictwie rodzimej humanistyki, a także na potrzebę istnienia odrębnej nauki zajmującej się kulturą. „Uszanowanie autonomii dyscypliny, a przede wszystkim zrozumienie znaczenia naszych poszukiwań badawczych oraz programów edukacyjnych może (…) okazać się ważne także dla interesów państwa”. Do wicepremiera napisał również prof. Ryszard Nycz. Co ciekawe, pokazuje on, że kulturoznawstwo powinno być bliskie też konserwatystom jako dyscyplina zajmująca się w sposób „całościowy oraz integralny polską kulturą narodową, w jej historycznych oraz współczesnych przejawach”.

Choć kulturoznawstwo znajdowało się czasem na celowniku prawicy (jako rzekomo skażone lewicową ideologią) i liberałów (mit o niedostosowaniu do rynku pracy), to warto podkreślić, że planowana zmiana nie oznacza likwidacji kulturoznawstwa jako kierunku studiów. Badacze zajmujący się kulturą otrzymywaliby natomiast doktoraty i habilitacje w innych dyscyplinach – filologii, socjologii, antropologii, historii sztuki itp. Tak było do niedawna – pierwsze doktoraty z kulturoznawstwa przyznano 10 lat temu.

Zawężenie listy ma przeciwdziałać rozdrobnieniu nauki i służyć interdyscyplinarności. Z tym że akurat w tym przypadku może być przeciwskuteczne. Pod wspólnym parasolem kulturoznawstwa w moim macierzystym Instytucie Kultury Polskiej spotykają się badacze teatru, filmu, kultury staropolskiej i współczesnych miast. Po zmianie każdy z nich reprezentowałby inną dyscyplinę, co z czasem może oznaczać np. ubieganie się o granty przed różnymi komisjami i konieczność wyboru węższej specjalizacji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Semiotyk kultury, doktor habilitowany. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]