Reklama

Zakopać się w bólu

Zakopać się w bólu

15.05.2012
Czyta się kilka minut

„Zakopać się w bólu, zaszyć się w Wiśle (...) siedzieć nieruchomo, całkowicie nieruchomo, odganiać od siebie myśl o jakimkolwiek ruchu czy geście (...). Gapić się na góry, ale wcale ich nie widzieć”... – tak Jerzy Pilch portretuje chwile, a raczej godziny, dni, które zwykle nazywamy „depresją”. Czy to bezpieczne słowo każe pamiętać, ile w nim koszmaru? Jak w tych momentach odkształca się czas? Jak bardzo nie chce się istnieć? Aby zrozumieć, musimy sami doznać?

„Dziennik” powstawał na łamach „Przekroju” w latach 2010-11 i jest w nim także nurt felietonowej doraźności, gdy Pilch zgryźliwie przygląda się spektaklowi polskiej polityki i obyczajowości. Fragmentów takich jest jednak zaskakująco mało, podobnie jak charakterystycznych dawniej dla pisarza bezlitosnych polemik. Dominują pasma głębsze, nawracające, czy będzie to szczególna Hassliebe łącząca Pilcha z piłkarską Cracovią,...

3423

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]