Reklama

Zakazany owoc

Zakazany owoc

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Mimo protestów i wezwań do bojkotu film Rona Howarda "Kod da Vinci bije wszelkie rekordy oglądalności i przyniósł już kilkaset milionów dolarów zysku. Kolejny raz potwierdza się, że zakazy i protesty mają zazwyczaj skutek odwrotny do zamierzonego.
N

Nie ma na to rady: zakazany owoc smakuje najlepiej, a popularność książki i zakrojona na gigantyczną skalę reklama filmu zrobiły swoje. Sądzę jednak, że to nie tylko sprawa zakazów czy reklamy. Zważywszy, że innym rekordzistą była niedawno "Pasja" Mela Gibsona, wolno przypuszczać, że moc fascynującą ma w sobie zagadka początków chrześcijaństwa. Religia, która wywodzi się od wędrownego Nauczyciela i kilkunastu rybaków w małym kraiku na peryferiach cesarstwa, i która w ciągu następnych wieków ogarnęła cały świat, jest zaiste fenomenem zdumiewającym. To dlatego każde sugestywne przybliżenie początków wciąż budzi ciekawość.

Można się irytować, że Dan Brown, autor "Kodu Leonarda da Vinci", zbudował swoją fikcję w sposób drastycznie sprzeczny z historyczną wiedzą o opowiadanych przez siebie wydarzeniach, ale zamiast irytacji lepsze wydaje się pójście za ciosem i...

1479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]