Reklama

Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Europa widziana z oddalenia jest dla Browna i jego czytelników raczej kopalnią mitów, bajek i zabobonów ze Starego Świata, dalekiego i zamglonego. Chronologia, zależności historyczne, procesy, wynikania? To są na ogół jakieś trzeciorzędne szczegóły.
rys. M. Owczarek
P

PIOTR MUCHARSKI: - Gdyby Pan nie był redaktorem historycznym polskiego wydania "Kodu Leonarda", to do której strony tej książki by Pan wytrwał w lekturze?

ZBIGNIEW MIKOŁEJKO: - Podejrzewam, że szybko bym od niej odpadł. I wszystko się we mnie zżyma na myśl o niej. Nawet na poziomie elementarnych spraw "Kod" niewiele ma bowiem wspólnego z prawdą - jeśli, oczywiście, tę prawdę pojmować w sposób klasyczny: jako zgodność z faktami... To jest więc patchwork, pozszywany z informacji usłyszanych w telewizji, wyrwanych z gazet albo przeczytanych w popularnych - często pseudonaukowych - książkach na temat religii. Żal mi więc, że powieść - skądinąd niezła jako kryminał i wartka - która mogłaby być rzeczywiście poważnym wyzwaniem, została zbudowana z tak fatalnych, tak bylejakich materii. I tak źle uzasadniona.

Ślepa kura

Wyobrażam sobie zatem podobną...

21517

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]