Reklama

Ładowanie...

Szatan z siódmej klasy

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Europa widziana z oddalenia jest dla Browna i jego czytelników raczej kopalnią mitów, bajek i zabobonów ze Starego Świata, dalekiego i zamglonego. Chronologia, zależności historyczne, procesy, wynikania? To są na ogół jakieś trzeciorzędne szczegóły.
rys. M. Owczarek
P

PIOTR MUCHARSKI: - Gdyby Pan nie był redaktorem historycznym polskiego wydania "Kodu Leonarda", to do której strony tej książki by Pan wytrwał w lekturze?

ZBIGNIEW MIKOŁEJKO: - Podejrzewam, że szybko bym od niej odpadł. I wszystko się we mnie zżyma na myśl o niej. Nawet na poziomie elementarnych spraw "Kod" niewiele ma bowiem wspólnego z prawdą - jeśli, oczywiście, tę prawdę pojmować w sposób klasyczny: jako zgodność z faktami... To jest więc patchwork, pozszywany z informacji usłyszanych w telewizji, wyrwanych z gazet albo przeczytanych w popularnych - często pseudonaukowych - książkach na temat religii. Żal mi więc, że powieść - skądinąd niezła jako kryminał i wartka - która mogłaby być rzeczywiście poważnym wyzwaniem, została zbudowana z tak fatalnych, tak bylejakich materii. I tak źle uzasadniona.

Ślepa kura

Wyobrażam sobie zatem podobną...

21517

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]