Reklama

„Oni" rządzą światem

„Oni" rządzą światem

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Spiskowa teoria dziejów stale się przeobraża, bo widz szybko uodparnia się na dawne lęki, czeka na nowe, coraz straszniejsze historie. Dlatego powstał specyficzny gatunek "filmu konspiracyjnego.
"Rozmowa" F. F. Coppolik (1974): najlepszy film spiskowy
J

Jeszcze przed światową premierą "Kodu da Vinci" pojawiły się głosy protestu. Krytykowali go papież Benedykt XVI i kard. Stanisław Dziwisz, a sekretarz Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Angelo Amato wezwał do bojkotu filmu Rona Howarda. Javier Echevarria Rodriguez, prałat Opus Dei, modlił się za "bluźniercze" gwiazdy filmu oraz autora powieści Dana Browna. We Włoszech duchowni rozdawali widzom egzemplarze Ewangelii, a przed kinem w mieście Foggia miejscowy ksiądz odmawiał różaniec. Arcybiskup lwowski Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Ihor Woźniak ostrzegał, że "kupując książkę czy bilet do kina, wrzucacie pieniądze do skarbonki diabła". Po protestach wiernych katolickich i prawosławnych film Howarda wycofano z rozpowszechniania na Białorusi. W Bombaju spalono egzemplarze książek Browna. W Tajlandii policyjna cenzura nakazała wycięcie ostatnich 10 minut filmu....

10451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]