Reklama

Zajęcie

Zajęcie

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Jestem wędrownym nauczycielem. Podróżuję po Polsce z lekcjami. W cztery dni cztery lekcje.
N

Nie wystawiam ocen. Uczniowie siedzą cicho albo się odzywają, kiedy chcą. Nie sprawdzam obecności; nie wiem, kim są słuchacze i dlaczego przyszli ci, a nie inni. Dla wszystkich mam jedną nowinę: te lekcje na nic się wam nie przydadzą. To próba bezinteresownej lektury. Jeśli czegoś chcę was nauczyć, to właśnie takiego bezinteresownego otwarcia na tekst. Na głos autora. Na słowo jako takie.

"Muzyka środka" Marcina Świetlickiego obok "Głosów biednych ludzi" Czesława Miłosza. Wiersze Wisławy Szymborskiej z opublikowanego ćwierć wieku temu zbioru "Ludzie na moście" i wiersze Julii Hartwig z trafiającego właśnie do księgarń tomu "Gorzkie żale". Tak się jakoś zaproponowało, myśląc o tym, że sztuka interpretacji ma w tej chwili w szkole ciężki żywot. Narzędziownia jest uboga, praktyka rzadka i powierzchowna. Szkoła ma dziś zamontowany licznik: do egzaminu...

4527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]